login | register
EN  |  DE

PROGRAMME

SHOW PERFORMANCES IN THE PROGRAMME



FILTER PROGRAMME

Download

Programme as PDF

DATE TIME PERFORMANCE VENUE  
Fri 21. 0721:00EverymanDomplatz (Cathedral Square)
Sat 22. 0715:00Public Master Class · Christa LudwigGreat Hall of the University
18:00Final Performances of the Opera Camps Final Performance of the Opera Camp • JedermannHeckentheater in Mirabell Garden
19:00Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks · NaganoFelsenreitschule
Sun 23. 0711:00Mozart Matinee · Gražinytė-TylaStiftung Mozarteum – Großer Saal
18:00Final Performances of the Opera Camps Final Performance of the Opera Camp • JedermannHeckentheater in Mirabell Garden
19:00musicAeterna 1 · CurrentzisFelsenreitschule
21:00EverymanDomplatz (Cathedral Square)
21:30Chamber Concert Hagen Quartett · musicAeterna Choir · Salzburger Bachchor · CurrentzisKollegienkirche
Mon 24. 0718:00Chamber Concert Cuarteto Casals · Levit · HinterhäuserStiftung Mozarteum – Großer Saal
21:00The Tallis Scholars · Klangforum Wien · PomáricoKollegienkirche
23:30The Tallis Scholars · PhillipsKollegienkirche
Tue 25. 0718:00Camerata Salzburg · BR Chor · Arman · Tamestit · ViottiStiftung Mozarteum – Großer Saal
21:00La Capella Reial · Le Concert des Nations · SavallKollegienkirche
Wed 26. 0719:30Monteverdi 450 L’OrfeoFelsenreitschule
Thu 27. 0718:30La clemenza di TitoFelsenreitschule
19:30Recital Schiff 1Stiftung Mozarteum – Großer Saal
Fri 28. 0713:30Introducing Opera to Children • Fun and Games with Mozart Fun and Games with Mozart • The ImpresarioHörsaal 101
15:00Opera for Children Der SchauspieldirektorGreat Hall of the University
17:00EverymanDomplatz (Cathedral Square)
19:00Monteverdi 450 Il ritorno d’Ulisse in patriaFelsenreitschule
19:30The Birthday PartySalzburg State Theatre
21:00Wiener Philharmoniker · HaitinkGrosses Festspielhaus
Sat 29. 0711:00Mozart Matinee · BoltonStiftung Mozarteum – Großer Saal
19:00Monteverdi 450 L’incoronazione di PoppeaFelsenreitschule
19:30Rose BerndPerner-Insel, Hallein
19:30Recital Schiff 2Stiftung Mozarteum – Großer Saal
21:00EverymanDomplatz (Cathedral Square)
Sun 30. 0711:00Wiener Philharmoniker · HaitinkGrosses Festspielhaus
11:00Final Performances of the Opera Camps Final Performance of the Opera Camp I · Aidarepublic
11:00Mozart Matinee · BoltonStiftung Mozarteum – Großer Saal
13:30Introducing Opera to Children • Fun and Games with Mozart Fun and Games with Mozart • The ImpresarioHörsaal 101
15:00Opera for Children Der SchauspieldirektorGreat Hall of the University
17:00Research of Drama The new order of loveStefan Zweig Centre, Edmundsburg
19:00La clemenza di TitoFelsenreitschule
19:30The Birthday PartySalzburg State Theatre
19:30Camerata Salzburg · ViottiStiftung Mozarteum – Großer Saal
Mon 31. 0719:30Lied Recital Gerhaher · HuberHaus für Mozart
19:30Rose BerndPerner-Insel, Hallein
19:30The Birthday PartySalzburg State Theatre
20:30Solistes XXI · SafirKollegienkirche
Tue 01. 0819:00Readings Der Mann ohne EigenschaftenSalzburg State Theatre
19:30Rose BerndPerner-Insel, Hallein
19:30Chamber Concert Tetzlaff · AndsnesStiftung Mozarteum – Großer Saal
21:00Recital SokolovGrosses Festspielhaus
Wed 02. 0818:00Lady Macbeth of the Mtsensk DistrictGrosses Festspielhaus
19:30The Birthday PartySalzburg State Theatre
19:30Recital Schiff 3Stiftung Mozarteum – Großer Saal
Thu 03. 0819:30Lied Recital Garanča · MartineauHaus für Mozart
19:30The Birthday PartySalzburg State Theatre
19:30c-Moll-Messe · Mozarteumorchester · BoltonStiftskirche St. Peter
20:30Klangforum Wien · RundelKollegienkirche
21:00EverymanDomplatz (Cathedral Square)
Fri 04. 0815:00YCA Award Concert Weekend 1Stiftung Mozarteum – Großer Saal
16:00Final Performances of the Opera Camps Final Performance of the Opera Camp II · Aidarepublic
19:00La clemenza di TitoFelsenreitschule
19:30Recital KissinGrosses Festspielhaus
19:30Rose BerndPerner-Insel, Hallein
Sat 05. 0811:00Mozart Matinee · AntoniniStiftung Mozarteum – Großer Saal
15:00YCA Award Concert Weekend 2Stiftung Mozarteum – Großer Saal
19:30Lady Macbeth of the Mtsensk DistrictGrosses Festspielhaus
19:30Rose BerndPerner-Insel, Hallein
19:30The Birthday PartySalzburg State Theatre
20:00YCA Preisträgerkonzert · ORF Radio-Symphonieorchester Wien · ShokhakimovFelsenreitschule
Sun 06. 0811:00Wiener Philharmoniker · NelsonsGrosses Festspielhaus
11:00Research of Drama Cinematic arts and stagecraftStefan Zweig Centre, Edmundsburg
11:00Mozart Matinee · AntoniniStiftung Mozarteum – Großer Saal
15:00Public Master Class · Malcolm MartineauGreat Hall of the University
15:00YCA Award Concert Weekend 3Stiftung Mozarteum – Großer Saal
18:00AidaGrosses Festspielhaus
19:30Rose BerndPerner-Insel, Hallein
19:30Chamber Concert Wiener PhilharmonikerStiftung Mozarteum – Großer Saal
22:00Gala SoiréeResidence, State Rooms
Mon 07. 0817:00EverymanDomplatz (Cathedral Square)
19:30The Birthday PartySalzburg State Theatre
19:30Chamber Concert Hagen Quartett · GabettaStiftung Mozarteum – Großer Saal
21:00Wiener Philharmoniker · NelsonsGrosses Festspielhaus
Tue 08. 0813:30Introducing Opera to Children • Fun and Games with Mozart Fun and Games with Mozart • The ImpresarioHörsaal 101
15:00Opera for Children Der SchauspieldirektorGreat Hall of the University
19:30Rose BerndPerner-Insel, Hallein
19:30Lied Recital Crebassa · SayStiftung Mozarteum – Großer Saal
20:00WozzeckHaus für Mozart
21:00EverymanDomplatz (Cathedral Square)
Wed 09. 0819:00AidaGrosses Festspielhaus
19:30Rose BerndPerner-Insel, Hallein
19:30Recital Levit 1Stiftung Mozarteum – Großer Saal
20:00Readings Fräulein ElseSalzburg State Theatre
Thu 10. 0819:30musicAeterna 2 · CurrentzisFelsenreitschule
19:30The Birthday PartySalzburg State Theatre
20:00Lady Macbeth of the Mtsensk DistrictGrosses Festspielhaus
Fri 11. 0813:30Introducing Opera to Children • Fun and Games with Mozart Fun and Games with Mozart • The ImpresarioHörsaal 101
15:00Opera for Children Der SchauspieldirektorGreat Hall of the University
16:30Final Performances of the Opera Camps Final Performance of the Opera Camp · Wozzeckrepublic
19:30I due FoscariGrosses Festspielhaus
20:00Kasimir und KarolineUniversität Mozarteum Großes und Kleines Studio
20:30Lied Recital Goerne · TrifonovHaus für Mozart
20:30Grubinger · Percussive Planet · œnm · RundelKollegienkirche
Sat 12. 0811:00Mozart Matinee · LuksStiftung Mozarteum – Großer Saal
13:30Introducing Opera to Children • Fun and Games with Mozart Fun and Games with Mozart • The ImpresarioHörsaal 101
15:00Opera for Children Der SchauspieldirektorGreat Hall of the University
15:00AidaGrosses Festspielhaus
19:30The Birthday PartySalzburg State Theatre
19:30Recital Levit 2Stiftung Mozarteum – Großer Saal
20:30ORF Radio-Symphonieorchester Wien · MeisterFelsenreitschule
21:00EverymanDomplatz (Cathedral Square)
Sun 13. 0811:00Research of Drama Zertretene RosenStefan Zweig Centre, Edmundsburg
11:00Mozart Matinee · LuksStiftung Mozarteum – Großer Saal
15:00Public Master Class · Matthias GoerneGreat Hall of the University
19:00La clemenza di TitoFelsenreitschule
19:30Wiener Philharmoniker · MutiGrosses Festspielhaus
19:30The Birthday PartySalzburg State Theatre
19:30Lied Recital Yoncheva · Academia Montis RegalisStiftung Mozarteum – Großer Saal
20:00Kasimir und KarolineUniversität Mozarteum Großes und Kleines Studio
Mon 14. 0811:00Wiener Philharmoniker · MutiGrosses Festspielhaus
15:30I due FoscariGrosses Festspielhaus
19:30Vortex Temporum · Anne Teresa De Keersmaeker · Rosas & Ictusrepublic
20:00Kasimir und KarolineUniversität Mozarteum Großes und Kleines Studio
20:30WozzeckHaus für Mozart
21:00EverymanDomplatz (Cathedral Square)
Tue 15. 0811:00Wiener Philharmoniker · MutiGrosses Festspielhaus
13:30Introducing Opera to Children • Fun and Games with Mozart Fun and Games with Mozart • The ImpresarioHörsaal 101
15:00Opera for Children Der SchauspieldirektorGreat Hall of the University
19:00Lady Macbeth of the Mtsensk DistrictGrosses Festspielhaus
19:30Recital UchidaHaus für Mozart
20:00Kasimir und KarolineUniversität Mozarteum Großes und Kleines Studio
Wed 16. 0819:00AriodanteHaus für Mozart
19:30AidaGrosses Festspielhaus
20:00Kasimir und KarolineUniversität Mozarteum Großes und Kleines Studio
20:30ORF Radio-Symphonieorchester Wien · PintscherKollegienkirche
Thu 17. 0815:00La clemenza di TitoFelsenreitschule
15:00Public Master Class · Sandrine PiauGreat Hall of the University
19:30LuluPerner-Insel, Hallein
20:00Recital PolliniGrosses Festspielhaus
20:30WozzeckHaus für Mozart
Fri 18. 0817:00EverymanDomplatz (Cathedral Square)
19:30AriodanteHaus für Mozart
19:30Lied Recital Stoyanova · SpringerStiftung Mozarteum – Großer Saal
20:00Readings Ich liebe nicht den HundetrabSalzburg State Theatre
20:00Kasimir und KarolineUniversität Mozarteum Großes und Kleines Studio
21:00West-Eastern Divan Orchestra 1 · BarenboimGrosses Festspielhaus
Sat 19. 0811:00Wiener Philharmoniker · BlomstedtGrosses Festspielhaus
11:00Mozart Matinee · CarydisStiftung Mozarteum – Großer Saal
15:00La clemenza di TitoFelsenreitschule
16:00Angelika-Prokopp-Sommerakademie der Wiener Philharmoniker – SchlussmarathonGreat Hall of the University
18:00Angelika-Prokopp-Sommerakademie der Wiener Philharmoniker – SchlussmarathonGreat Hall of the University
19:30AidaGrosses Festspielhaus
19:30LuluPerner-Insel, Hallein
20:00Angelika-Prokopp-Sommerakademie der Wiener Philharmoniker – SchlussmarathonGreat Hall of the University
20:00Chamber Concert Frang · Altstaedt · Lonquich · Schmidinger · Grubinger · Goerne · Hinterhäuser   Haus für Mozart
Sun 20. 0811:00Wiener Philharmoniker · BlomstedtGrosses Festspielhaus
11:00Research of Drama Die AbstiegsgesellschaftStefan Zweig Centre, Edmundsburg
11:00Mozart Matinee · CarydisStiftung Mozarteum – Großer Saal
17:00West-Eastern Divan Orchestra 2 · BarenboimGrosses Festspielhaus
19:30LearFelsenreitschule
19:30LuluPerner-Insel, Hallein
21:00EverymanDomplatz (Cathedral Square)
Mon 21. 0818:30La clemenza di TitoFelsenreitschule
19:00Lady Macbeth of the Mtsensk DistrictGrosses Festspielhaus
19:30Camerata Salzburg · NorringtonStiftung Mozarteum – Großer Saal
20:00Searching for William?Salzburg State Theatre
Tue 22. 0813:30Introducing Opera to Children • Fun and Games with Mozart Fun and Games with Mozart • The ImpresarioHörsaal 101
15:00Opera for Children Der SchauspieldirektorGreat Hall of the University
19:00AriodanteHaus für Mozart
19:30AidaGrosses Festspielhaus
19:30LuluPerner-Insel, Hallein
19:30Recital GringoltsStiftung Mozarteum – Großer Saal
Wed 23. 0819:30LearFelsenreitschule
21:00Recital Argerich · BarenboimGrosses Festspielhaus
Thu 24. 0817:00EverymanDomplatz (Cathedral Square)
19:30LuluPerner-Insel, Hallein
19:30Chamber Concert Trio ZimmermannStiftung Mozarteum – Großer Saal
20:00WozzeckHaus für Mozart
Fri 25. 0815:00AriodanteHaus für Mozart
19:30AidaGrosses Festspielhaus
19:30LuluPerner-Insel, Hallein
19:30Preisträgerkonzert Internationale Sommerakademie MozarteumStiftung Mozarteum – Großer Saal
20:00Gustav Mahler Jugendorchester · MetzmacherFelsenreitschule
Sat 26. 0811:00Wiener Philharmoniker · BarenboimGrosses Festspielhaus
17:00EverymanDomplatz (Cathedral Square)
19:00LearFelsenreitschule
19:30YSP Final Concert · MozarteumorchesterStiftung Mozarteum – Großer Saal
21:00Recital Mutter · OrkisGrosses Festspielhaus
Sun 27. 0811:00Wiener Philharmoniker · BarenboimGrosses Festspielhaus
11:3012. Blasmusikkonzert der Wiener Philharmoniker mit jungen BlasmusiktalentenFelsenreitschule
13:30Introducing Opera to Children • Fun and Games with Mozart Fun and Games with Mozart • The ImpresarioHörsaal 101
15:00Opera for Children Der SchauspieldirektorGreat Hall of the University
15:00Lucrezia BorgiaGrosses Festspielhaus
19:30LuluPerner-Insel, Hallein
20:00WozzeckHaus für Mozart
20:30Berliner Philharmoniker 1 · RattleGrosses Festspielhaus
Mon 28. 0817:00EverymanDomplatz (Cathedral Square)
19:00AriodanteHaus für Mozart
19:30LuluPerner-Insel, Hallein
21:00Berliner Philharmoniker 2 · RattleGrosses Festspielhaus
Tue 29. 0819:00LearFelsenreitschule
20:00Pittsburgh Symphony Orchestra · HoneckGrosses Festspielhaus
Wed 30. 0819:00Lucrezia BorgiaGrosses Festspielhaus